Elektronik Sigara Kullanımı,

Elektronik Sigara Kullanımı Sigara Kullanmaya Neden Olur Mu?

0
Shares

Elektronik Sigara Kullanımı Sigara Kullanmaya Neden Olur Mu?

Dünyada elektronik sigara sevenleri ve fanları bulunduğu kadar karşı olanlar da oldukça fazla. Elektronik sigara ve elektronik nargile karşıtlarının en önemli dayanak noktalarından birisi de elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımının geleneksel sigara ve tütün ürünleri kullanımının yolunu açtığı yönünde. Ancak buna karşın elektronik sigara veya elektronik nargile kullanımının geleneksel sigara veya tütün ürünü kullanımına yol açtığına dair kesin bir bilimsel araştırma veya veri yok. Elektronik sigara ve elektronik nargile tam olarak geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin kullanımını tamamen ortadan kaldırmak – bitirmek için tasarlanmıştır. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanmanın geleneksel tütün ürünü veya sigara kullanımına yol açması sadece belli başlı durumlar için geçerlidir. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımı için herkesin kafasındaki soru tam olarak şu; elektronik sigara kullanımı sigara kullanmaya neden olur mu?

Sigara Kullanmıyorsanız…

Eğer sigara veya başka bir tütün ürününe bağımlı değilseniz, elektronik sigara kullanıcılarının ortaya attıkları bu sav bir dereceye kadar doğrudur. Zaten elektronik sigara ve elektronik nargile bunun için üretilmemiştir. Yani sigara kullanmıyorsanız, nargilenin yanından dahi geçmiyorsanız elektronik sigara veya elektronik nargile kullanmanız için ortada hiçbir neden yoktur. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımının sigara kullanmanın kapısını açtığı teorisi, özellikle ABD gibi ülkelerde geçerli olan bir endişedir. Bu teoriye göre özellikle genç yaştaki kullanıcılar elektronik sigara likiti çeşitlerinin cazibesine kapılarak sigara veya benzeri bir tütün ürünü kullanmıyor olasalar bile elektronik sigara ve elektronik nargile kullanmaya başlıyorlar.

Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalara göre elektronik sigara, normal sigara kullanımına yol açmıyor. King’s College London’dan Prof. Ann McNeill’in yaptığı araştırmalar, elektronik sigara kullanmanın sigara kullanımına yol açmadığını gözler önüne seriyor. Elektronik sigara ve sigara kullanımı arasındaki bağlantı biraz daha farklı. Yani birisi “elektronik sigara kullananlar sigara kullanıyor” dediğinde bu doğrudur. Ancak elektronik sigara ve sigara arasındaki ilişki biraz daha farklı.

Araştırma sonuçlarına göre insanlar zaten sigara bağımlılığından kurtulmak adına elektronik sigara kullanmaya başlıyorlar. Bu da dışarıdan bakan üçüncü gözlerin elektronik sigara ve sigara arasında bir tür bağlantı olduğunu savunmasına neden oluyor. Elektronik sigara ve sigara kullanımı konusunda araştırma yapanlardan birisi de Dr. Michael Siegel. Doktor Siegel’e göre, elektronik sigara veya elektronik nargile kullanımının sigara kullanımına yol açtığı savı tamamen palavra. Elektronik sigara kullananlar, sigara kullanımını otomatik olarak sınırlandırıyorlar. Bu da kullanıcıların zamanla sigara ile aralarına bir mesafe koymalarına neden oluyor.

Elektronik Sigara Ve Sigarayı Beraber Kullananlar

Elektronik sigara ve sigara gibi tehlikeli tütün ürünlerini birlikte kullanıyorsanız en tehlikeli kullanıcı profiline sahipsiniz demektir. Yukarıda da değindiğimiz gibi elektronik sigara tamamen tütün ürünü kullanımını sonlandırmak için kullanılan bir ürün çeşididir. Eğer elektronik sigara kullanmanın yanında sigara da kullanmaya devam ediyorsanız o zaman durumunuz geleneksel sigara bağımlılarından bile çok daha zor. Çünkü her iki ürünü birlikte kullanmak vücudunuza sigaranın zararlı tüm kimyasallarını sokmanın yanında fazladan nikotin yükü bindirir ki bu da sağlığınız için iyi değildir.

Kaynak: vaping360.com/vaping-gateway-smoking/