elektronik sigara likiti,

Elime Elektronik Sigara Likiti Bulaştı, Endişelenmeli Miyim?

0
Shares

Elime Elektronik Sigara Likiti Bulaştı, Endişelenmeli Miyim?

Sigarayı bıraktınız ve elektronik sigara – elektronik nargile kullanmaya başladınız. O zaman elektronik sigara likiti çeşitlerini sık sık kullanıyorsunuz demektir. Bir elektronik sigara likiti çeşidini seçmek, bir elektronik sigara likiti çeşidini kullanmak bir elektronik sigara veya elektronik nargile modelini kullanmaktan çok daha hassas bir konudur. Kullandığınız elektronik sigara likiti şişesinden veya cihazınızdan elinize elektronik sigara likiti bulaşırsa ne olur?

Elinize Elektronik Sigara Likiti Bulaştıysa…

Öncelikle endişelenecek bir şey yok. Elektronik sigara likiti çeşitlerinin içerilerinde neler bulunduğundan daha önce de söz etmiştik. Bir elektronik sigara likiti çeşidinde nikotin, aroma, propilen gliserol ve vejeteryan gliserol bulunur. Bu malzemelerden propilen gliserol, sentetik olarak elde edilen bir gliserol çeşididir ve elektronik sigara likiti çeşitlerine elektronik sigara buharını ciğerinize çektiğinizde sigaraya benzer bir his vermesi için katılır. Vejeteryan gliserol ise çok daha az zararlı olan bir kimyasal olarak karşımıza çıkar. Bu kimyasal, bitkilerden elde edilen bir tür gliserol çeşididir. Premium elektronik sigara likiti çeşitlerinde çok daha yüksek oranda bulunurlar ve bu vejeteryan gliserol bir elektronik sigara veya elektronik nargilenin çok daha fazla buhar vermesini sağlarlar.

Elektronik Sigara Likiti İçerisinde Ne Var?

Bu maddelerden insan sağlığı için risk teşkil edecek olan maddeler arasında propilen gliserol ve nikotin bulunur. Burada küçük bir hatırlatma; elektronik sigara likiti elinize bulaşırsa endişelenmenize gerek yok. Ancak elektronik sigara likiti yutarsanız veya bu likitten bir miktar içerseniz işte o zaman endişelenebilirsiniz. O zaman durum sağlık açısından son derece riskli bir hale gelir. Özellikle küçük bir çocuğun bir çay kaşığı kadar elektronik sigara likiti içmesi, o çocuğun ölmesine neden olabilir. Bu yüzden elektronik sigara likiti şişeleri çocuk korumalı olarak üretilirler ve çoğunlukla bu şişeleri açması son derece zordur.

Aşırı Nikotin Alımının Neden Oldukları

Elektronik sigara likiti elinize bulaştığında “yeşil nikotin hastalığı” olarak da bilinen bir rahatsızlığa yakalanırsınız. Bu hastalık çoğu kaynakta “nikotin zehirlenmesi” olarak da anılan bir rahatsızlıktır. Belirtileri arasında baş dönmesi, baş ağrısı, yüksek tansiyon bulunan ve sağlık literatüründe GTS yani “Green Tobacco Sickness” olarak adlandırılan bu hastalığa çoğu zaman tütün toplayan çiftçilerde de rastlanmaktadır. GTS’nin en çok rastlandığı ikinci grup arasında hem elektronik sigara hem de geleneksel tütün ürünü kullanan insanlar gelmektedir.

Vücuda aşırı derecede nikotin almak, sağlık açısından son derece risklidir. Nikotin üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu biyo-kimyasal maddenin bilinenin aksine kansere neden olmadığı anlaşılmış olsa da, nikotinin damarları daraltmak gibi bir özelliği vardır ve bu özellikle yüksek tansiyon, kardiyo – vasküler rahatsızlıklar gibi pek çok sağlık sorununun kapısını açmaktadır. Özetlemek gerekirse cildinize temas eden elektronik sigara likiti içerisinde bulunan nikotin cilt tarafından emilir ve bu miktarın belli mikarı çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir ancak bir elektronik sigara likitini kafanıza dikmediğiniz sürece endişelenecek çok bir şey yok demektir.