sigara kullanımı,

Hollanda Kanser Derneği Sigara Üreticilerini Dava Etti

0
Shares

Hollanda Kanser Derneği Sigara Üreticilerini Dava Etti

Neden mi? Sigara üretmenin bir tür insanlık suçu olarak görüldüğü için. Sigaranın insan sağlığı için ne kadar riskli olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Üstelik elektronik sigara ve elektronik nargile gibi bir alternatif bulunmasına rağmen her yıl milyonlarca insan sigara kullanarak adeta kendi ölümlerinin mimarları olmaktadırlar. Bu yüzden Hollanda Kanser Araştırmaları Organizasyonu Sigara Üreticilerini dava etti. Hollanda Kanser Araştırmaları Derneği, sigara üreticilerini dava etmek için ilk olarak Belçika, Almanya, İsviçre gibi ülkeleri denediler. Davalı tarafında ise Philip Morris International, British American Tobacco, Japan Tobacco International ve Imperial Tobacco gibi sigara üreticileri yer alıyordu.

Sigara Üreticileri Kanserin Bir Numaralı Sorumlusu Olarak Görülüyorlar

Yukarıda saydığımız şirketler tüm dünyada sigara üretiminin baş aktörleridir. Bu firmalar her yıl kendi karları uğruna sigara ve tütün üretmeye devam etmektedirler. Tütün üreticileri elektronik sigara ve elektronik nargile ürünlerinin potansiyelinin farkındalar. Özellikle Philip Morris, tütünü yakmayan ancak ısıtan IQOC gibi bir ürün üzerinde çalışarak tütün ve sigara üretiminden olduğu gibi şimdi de elektronik sigara ve elektronik nargile satışından kendi payına düşeni almayı planlıyor.

Elektronik Sigara Ve Elektronik Nargile Sigara Kadar Zararlı Değil

Elektronik sigara ve elektronik nargile de içeriklerine eklenen ve çeşitli miktarlarda nikotin içeren elektronik sigara likiti sayesinde buhar üretirler ve bu buhar ile kullanıcıların nikotin ihtiyacını karşılarlar. Ama sigaranın elektronik sigara ve elektronik nargile ürünlerinden çok farkı vardır. Bunların başındada elektronik sigara likitleri içerisinde zehirli kimyasal madde ve katkıların bulunmaması yatıyor. Bugün pek çok tütün ve sigara üreticisi tütün yapraklarını yakmayan ancak onları ısıtan elektronik sigara benzeri ürünler üzerinde çalışmaktadır.

Sigara Üreticilerini Acvoda Koruyor

Sigara ve tütün ürünleri gibi zararlı maddeleri de savunan avukat olur mu demeyin. Acvoda, bugün tütün ürünü ve sigara üreten firmaların savunuculuğunu yapan bir hukuk firması olarak karşımıza çıkıyor. Sigara ve tütün ürünü üreticilerini dava eden tarafta ise Doktor Wanda De Kanter bulunuyor. Doktor Kanter’e göre nikotin, insanlığın diğer düşmanları olan eroin ve kokain kadar bağımlılık yapan bir madde ve bu yüzden sigara, insanların en büyük düşmanı. Bu açıdan bakarsak Doktor Kanter’in elektronik sigara veya elektronik nargile kullanımını da çok desteklediği söylenemez. Evet elektronik sigara ve elektronik nargile modelleri de kullandıkları elektronik sigara likiti çeşitlerinden dolayı belli miktarda nikotin içermektedirler. Ancak bu nikotin oranı ayarlanabilir olduğu için nikotinin bağımlılık yapma durumu elektronik sigara ve elektronik nargile modellerinde çok gözlenmez. Eğer elektronik sigara veya elektronik nargile kullanıyorsanız ve kullandığınız elektronik sigara likiti çeşidindeki nikotin oranı sizi giderek bağımlı hale getirmeye başladıysa 0 nikotin içeren bir elektronik sigara likiti kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Ya da nikotin seviyesini düşürerek, elektronik sigara kullanımının bağımlılık yapan etkisinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kaynak: vaping360.com/dutch-sue-tobacco-industry-murder/

,