Elektronik Sigara,

Philip Morris, IQOS Kullanıcılarına Para Ödüyor

0
Shares

Philip Morris, IQOS Kullanıcılarına Para Ödüyor!

Elektronik sigara ve elektronik nargile modellerinin yaygınlaşması belki de en çok sigara üreticilerinin işlerini sekteye uğrattı. Elbette bu sigara ve tütün ürünü üreticilerinin başında da Philip Morris geliyor. Philip Morris elektronik sigara ve elektronik nargile modellerinin yaygınlaşması üzerine piyasaya tütünü yakmayan ancak buharlaştıran bir ürün piyasaya sürerek büyüyen elektronik sigara ve elektronik nargile pazarının belini kırmayı hedefledi. Philip Morris’in piyasaya sürdüğü ürünün adı IQOS. Bu ürün “heat-not-burn” olarak adlandırılan bir ürün; yani tütünü yakmasa da buharlaştıran bir tütün ürünü olarak görülüyor. Garip mi? O zaman Philip Morris’in bu ürünü yaygınlaştırmak için uyguladığı yönteme de biraz değinelim. Söylentilere göre firma, IQOS Ürünü’nün yaygınlaşması için sigara kullanan arkadaşlarını IQOS kullanmaları yönünde ikna ettiğinde onlara para veriyor.

Nedir Bu IQOS?

Philip Morris’in ürettiği IQOS, “I Quit Of Smoke” kelimelerinin kısaltılmışı. Bu kelime, Philip Morris’in ürettiği sigara benzeri ürünün nasıl bir ürün olduğunu gösteriyor. Bu ürün NRT Ürünleri sınıfında değerlendiriliyor. Sigarayı bırakmak için kullanılan bu ürünlere örnek olarak nikotin sakızı veya nikotin bandı gibi ürünler gösterilebilir. IQOS de bunlardan bir tanesi. Ancak IQOS’un yukarıda da belirttiğimiz üzere HNB gibi ayrıca bir ismi daha var. Bu isim, ürünün tütünü yakmadığını sadece “ısıttığını” vurgulamak için konulmuş olan bir isim.

IQOS İşe Yarıyor Mu?

Medyada hakkında çıkan haberlere bakılırsa IQOS, %70 oranında işe yarıyor. BBC, Routers gibi ajansların yaptıkları haberler -eğer doğruysa- IQOS’un gerçekten işe yaradığını gösteriyor. IQOS aynı zamanda sigara ve tütün dünyasında bir tür “oyun değiştirici” olarak görülüyor. Yine veriler gösteriyor ki HNB Ürünleri, NRT olarak da isimlendirilen nikotin bandı ve nikotin sakızı gibi ürünlerden 10 kat daha etkili. Ancak IQOS ürünleri için yapılan bu tanımlama, Philip Morris’i aklamaya çalışmak olarak da görülebilir. Yani elektronik sigara ve elektronik nargile ürünleri ile karşılaştırıldığında -bize göre- IQOS gibi HNB Ürünleri’nin çok büyük bir rekabet şansı yok. Çünkü elektronik sigara ve elektronik nargile modellerini önemli ve egzotik kılan özelliklerden bir tanesi de bu cihazlarda kullanılan elektronik sigara likiti sıvılarının çeşitliliği. Özellikle premium elektronik sigara likiti çeşitlerine bir göz atarsanız neden söz ettiğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

IQOS şimdilik ülkemiz sınırlarında satılmıyor. Özellikle İngiltere’de oldukça popüler olan cihaz, ABD’de FDA onayına takılmış durumda. Bu yüzden IQOS’in ABD’de de yaygınlaşması epey bir zaman alacakmış gibi görünüyor. IQOS gibi ürünlere diğer tütün üreticilerinin bakışı da oldukça muhafazakar. Bu yüzden IQOS gibi tütünü yakmayan ancak ısıtarak sigaraya benzer bir deneyim sağlayacak olan cihazların yeteri kadar popülerleşip popülerleşmeyeceği hala merak konusu. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi IQOS ne kadar popülerleşse de bir elektronik sigara veya elektronik nargile asla olamayacak.

Kaynak: http://vaping360.com/iqos-pays-for-users/